Interiérová dizajnérka na materskej

Niekto chodí do fitka, ona kreslí. Tvorenie ju ukľudňuje a je to pre ňu relax. Mária kreslí od malička, ale na materskej vníma svet detskými očami. Konečne má priestor rozmýšľať inak a venuje sa sama sebe.  

Mrg. art Mária Takáčová od útleho veku návštevovala umelecké krúžky a vyštudovala interiérový dizajn na STU v Bratislave. Momentálne je na materskej dovolenke. Venuje sa synčekovi a popri tom skúša fotiť. Nielen doma a svoju tvorbu, ale aj na stretnutiach s inými mamičkami, na ktoré pravidelne chodí. Prezradila o sebe, že na prvom stupni základnej školy si pomôcky na výtvarnú výchovu na umeleckej škole balila do klasického kufríka, ktorý však niekedy tak zaplnila vecami, až sa jej po ceste rozopínal a aj párkrát vysypal. Niekedy bola preto rada, že na hodinu stihla prísť načas. Kreativita jej zostala aj v dospelosti a tvorenie patrí aj dnes do jej každodenného života. 

Motívy svojich kresieb nevymýšľa sama, ale inšpirácie hľadá na internete. Veľmi si obľúbila populárny Pinterest. Ako hovorí, kreslí najmä pre seba a na vlastné motívy nemá čas. S čistou hlavou však skúša, čo dokáže. A ide jej to skvele.  

Máriin štýl je veľmi jemný a minimalistický a z jej práce je cítiť jasné umelecké sklony. Ale bez vlastných emócií by to nešlo. Preto sa inšpiruje tým, čo práve zapadá do fázy jej života. Momentálne sú to detské motívy. Najväčší fanúšik, synček, svoju mamu v práci veľmi podporuje. Snahu vytvoriť pre neho pekné prostredie odmieňa úprimným detským úsmevom, čo jej dodáva množstvo energie. "Vidím, že na moju tvorbu pozitívne reaguje. Usmieva sa, sleduje svetielka, ktoré sa mu v izbičke odrážajú a dokonca si myslím, že vníma aj to, keď obrázky mením," hovorí Mária.  

Z jedného obrázka postupne prešla na témy a zmenila sa aj jej motivácia. Na začiatku to bola zábava pre synčeka, teraz ju ale motivuje sen presťahovať sa do väčšieho bývania. Uvedomuje si, že popri zariaďovaní nebude mať toľko času na tvorenie, a preto dúfa, že všetky vopred pripravené dekorácie jednoducho vytiahne z krabíc a použije. 

Obrázky na stene dopĺňa rôznymi dekoráciami, ktoré aktuálne zapadajú do témy. Drevené postavičky pre ňu vyrezal svokor, rôzne papierové retiazky vyrába sama. Snaží sa konečný výsledok zmäkčiť, ale zároveň nerozbiť jednoduché línie. Vzniká tak súhra, ktorá poteší nielen detské, ale aj dospelácke oko.  

Detské motívy vstúpili do jej života počas tehotenstva a na chvíľku prevládali nad ostatnými. Máriine zameranie je však široké. Svoju prácu pred časom predstavila svojim známym a pozitívne reakcie ju poháňajú vpred. Rozmýšľa, že si časom vytvorí fun page a odhodlá sa aj na vlastné motívy.