Grécka kuchyňa a jednoduchá nátierka z čiernych olív

27.06.2018

Grécko patrí k mojim najobľúbenejším prímorským destináciám. Milujem ich pláže, more a v neposlednom rade kuchyňu! Krajinu sme už niekoľkokrát spoznávali aj po kulinárskej stránke a ich kuchyňa je pre mňa pestrá, zdravá a najmä chutná. Pokiaľ ste do teraz v Grécku ochutnali iba jedlá z hotelovej reštaurácie, určite sa nabudúce aspoň raz navečerajte v miestnej taverne.

Nech si v reštaurácii objednáte akékoľvek jedlo, vždy vám navyše prinesú predjedlo, ktoré väčšinou pozostáva z čerstvého domáceho pečiva a masla. Pamätám si ako nám raz v Parge namiesto masla priniesli nátierku z čiernych olív. To bola dobrota! Snívala som o nej až pokiaľ som nenašla tú správnu kombináciu.

Teraz je táto jednoduchá nátierka z čiernych olív súčasťou každej našej oslavy, sviatku a výnimočných udalostí. Pokiaľ čierne olivy obľubujete aj vy, musíte ju vyskúšať. Príprava je naozaj jednoduchá. Potrebujeme 1 pohár čiernych olív bez kôstky, 1 strúčik cesnaku, 1-2 lyžičky tekutého medu, mleté čierne korenie a citrónová šťava podľa chuti. 

Olivy dôkladne rozmixujeme. Pridáme roztlačený cesnak, med a ešte to chvíľu spolu mixujeme. Na záver dochutíme čiernym mletým korením a citrónovou šťavou. Podávame na čerstvom, najlepšie domácom, pečive. Skvele chutí aj s grilovanou rybou. Mňam!

Môžem potvrdiť, že nátierka zaujme aj na prvý pohľad. Často dostávam otázky, či je to kaviár. Nie, kaviár to nie je, ale chuťovo je naozaj výnimočná. Keď ju raz ochutnáte, budete sa k nej vracať stále viac a viac. Vyskúšate? Už teraz sa teším na vaše dojmy :-)

Strávili ste nezabudnuteľnú dovolenku na mieste, o ktorom by ste chceli povedať aj ostatným? Kontaktujte ma na alzbeta@theinspirassion.com.