Vianočné ľadové kráľovstvo

Keď som bola malá, zvykli sme sa chodiť počas vianočných práznin korčuľovať na zamrznuté jazero. Korčule však už niekoľko rokov odpočívajú v krabici. Sneh a ľad mi v zime, zvlašť na Vianoce, veľmi chýbajú. Dávno som nevidela poctivo mrázom vymaľované okno. Skutočnosť posledných rokov je skôr dážď, mokro a blato. Vnímate to rovnako?

Možno preto ma doma v zime čoraz viac zahrieva biela. Áno, zahrieva. Biele doplnky, biele prestieranie, biely minimalizmus. Aj keď ľad pôsobí chladno a studeno a môže pôsobiť opačne ako skutočná podstata Vianoc, spomienky na biele Vianoce sú oveľa silnejšie.

Vianoce nie sú o vianočnej výzdobe, ale nie je nič zlé na tom, ak vám prípravy robia radosť. Najmä ak tá radosť vyvrcholí na Štedrý večer, keď si všetci spolu sadnete k slávnostne prestretému stolu. Preto si na prestieraní dávam obzvlášť záležať. Rozmýšľam nad ním niekoľko týždňov vopred, keďže na samotnú prípravu nemám popri iných povinnostiach obyčajne viac ako 10 minút. Ale nie som z toho nervózna, práve naopak, záver je skutočne najlepší!

Tento rok som sa preto rozhodla pre ľadovú rozprávku. Čo si predstavujem pod vianočným ľadovým kráľovstvom? 

Tradičný slávnostný biely obrus nahradí obrus v šedomodrom odtieni, pričom extravaganciu by ste hľadali márne. Nadčasová šedá s bielou, striebornou, trblietkami a kryštálovými svietnikmi vo mne vyvolávajú pocit zimy. Ale tej útulnej. Stred stola nebude patriť tradičnej girlande, ale bielym konárikom. Po stole ledabolo rozložím vianočné ozdoby, ktoré som minulý rok vyrobila z hmoty, ktorá mi zostala po tvorbe odtlačkov ručičiek a nožičiek mojej dcérky. Na biele taniere, ktoré patria k nášmu každodennému stolovaniu, uložím bavlnené obrúsky jednoducho zvýraznené prstienkami na obrúsky. Dostala som ich od mamy a už na prvý pohľad pôsobia ľadovo krásne. Jedine príbor vytiahnem po dlhej dobe z krabice. Hotovo. Nasleduje už len dobré jedlo a ešte lepšia spoločnosť. 

Čo si myslíte o mojej vianočnej ľadovej predstave vy? Budem rada, ak sa so mnou podelíte o vaše dojmy a postrehy v komentároch. 


Užite si posledné dni adventu bez stresu, želám vám tú najkrajšiu predvianočnú pohodu! Alžbeta