Parga

29.05.2017

Parga, grécke mestečko s bohatou históriou, ktoré si zamilujete ešte skôr, ako tam vôbec prídete. A tak to bolo aj v našom prípade...

Nachádza sa na pobreží Iónskeho mora, v oblasti Epirus, ktorá patrí k najchudobnejším oblastiam Európy. Je vybudovaná terasovito a poskytuje nádherné výhľady na more, vďaka ktorým máte pocit, že dovolenkujete na ostrove, aj keď sa v skutočnosti nachádzate na pevnine. 

Okrem hotelov svetových reťazcov nájdete v Parge hádam všetko. Nádherné pláže, tyrkysové more, domáce špeciality a lahodné víno, historické pamiatky, pútnické miesta a kostoly, ubytovanie v tichom prostredí, ale aj v najrušnejších častiach letoviska, obchody s tradičnými gréckymi produktami, ale aj množstvo obchodíkov s typickými dovolenkovými suvenírmi. Je vhodným miestom na vylihovanie na pláži, romantické prechádzky, ale aj na aktívnu dovolenku. Na svoje si príde každý. 

Aj keď sa môže zdať, že v Parge je všetko ďaleko, patrí skôr k menším letoviskám. Je obľúbenou destináciou turistov zo Škandinávie, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, ale aj domácich Grékov. Pre Slovákov je však stále pomerne neznáma. 

V Parge nájdete štyri oficiálne pláže a množstvo malých skrytých pláží, kde budete mať absolútne súkromie. Uprednostňujete piesočnatú pláž? Rozložte deku na pláži Valtos alebo Lichnos. Chcete mať na blízku centrum letoviska, množstvo obchodov, barov a reštaurácií? Potom navštívte mestskú pláž Krioneri. Uprednostňujete kamienky a kludnejšie miesta? Piso Krioneri na okraji mesta bude pre vás tou správnou voľbou. Najlepšie na tom je, že každý deň môžete stráviť na inom, úplne odlišnom mieste a pritom stále v tom istom letovisku. 

Cestu medzi jednotlivými plážami si môžete skrátiť vodným taxíkom. Premáva v pravidelných intervaloch z hlavnej mestskej pláže Krioneri na pláže Valtos, Lichnos a späť. Okrem toho vás raz denne, odvezie na krásnu bielu okrúhliakovú pláž Sarakiniko, kde môžete stráviť celý deň a v podvečerných hodinách vás ten istý taxík privezie späť do hlavného prístavu. Cesta vodným taxíkom bola pre nás príjemným spestrením dovolenky, určite ju vyskúšajte aj vy. 

Predtým ako sme sa pre dovolenku v Parge rozhodli, váhali sme. Na Slovensku ju sprostredkovávala iba jedna cestovná kancelária s možnosťou vlastnej alebo autobusovej dopravy a odrádzala nás dlhá, 24 hodinová, cesta. Momentálne ponúka cestovná kancelária aj leteckú dopravu z Brna. Je však dostupná aj pre všetkých, ktorí cestujú radšej na vlastnú päsť. Najbližšie letisko v Preveze je vzdialené hodinu cesty. 

Hovorí​ sa, že kto raz navštívi Pargu, bude sa tam chcieť vrátiť. My sme sa vrátili. A plánujeme sa vrátiť zas. Inšpirujte sa aj vy. Krása Pargy sa nedá opísať pár vetami. Preto sledujte The Inspirassion aj naďalej, aby ste sa o tomto mestečku dozvedeli viac. Už čoskoro. 

Strávili ste nezabudnuteľnú dovolenku na mieste, o ktorom by ste chceli povedať aj ostatným? Kontaktujte ma na alzbeta@theinspirassion.com.