Slovinské pobrežie

06.09.2017

Slovinsko je známe svojou prírodou a ponúka široké možnosti na turistiku a aktívnu dovolenku. Je vzdialené pár hodín cesty autom zo Slovenska a určite túto krajinu poznáte minimálne z každoročnej cesty do Chorvátska. Ale čo keby ste ho spoznali inak? Strávte pár dní na slovinskom pobreží. Slovinská Istria ponúka hneď niekoľko historických mestečiek a skvostov, v ktorých môžete stráviť predĺžený jesenný víkend, ale aj plnohodnotnú letnú dovolenku. Inšpirujte sa.

Patrím k ľuďom, ktorí potrebujú každý rok odcestovať na dovolenku. Zmeniť prostredie, najlepšie k moru. Minulý rok však bol iný. Počas tehotenstva som sa chcela vyhnúť veľkým horúčavám aj náročnému cestovaniu. Termín dovolenky sa blížil, ale destinácia bola stále neznáma. Zvažovali sme dovolenku na Slovensku, ale v kútiku duše som túžila po morskom vánku. A tiež po poslednej prímorskej dovolenke vo dvojici. Po krátkom váhaní sme sa rozhodli pre dovolenku v Slovinsku, v krajine, o ktorej som dovtedy netušila, že má more.

Ubytovali sme sa v letovisku Portorož s krásnym výhľadom na more priamo z terasy apartmánu. Portorož poskytuje najväčšie možnosti ubytovania, obchodov a nočného života, ale more a pláž nás nezaujali. Apartmán bol od nej vzdialený približne 20 minút chôdze, ale majiteľ nám pri príchode ochotne ukázal skratku, ktorou sme to zvládli za polovicu. Vybetónovaná pláž bola preplnená luďmi a nespĺňala to, čo sme od dovolenky očakávali my. Neboli sme sklamaní, pretože všetky tieto informácie sme mali naštudované už pred cestou. Priznáme sa, na pláži sme tam ležali len raz. Aj to len chvíľu. Každé ráno sme však cestovali do okolitých mestečiek a snažili sme sa dovolenku užiť si čo najviac.

Slovinské pobrežie precestujete veľmi rýchlo, ale keď už zastavíte, neponáhľajte sa. Najznámejšie mestá Piran, Koper a Izola sú od seba vzdialené len niekoľko kilometrov, vládne v nich podobná atmosféra, ale aj tak je každé z nich jedinečné. Vďaka spoločnej talianskej histórii je architektúra miest veľmi podobná, a pokiaľ by som ich mala charakterizovať jedným slovom, boli by to uličky. Spleť úzkych uličiek, ošarpané fasády budov s prekrásnymi okenicami, námestia a na nich ruch bežného života zmiešaný s typickým šumom turistov. Nechajte sa strhnúť miestnou atmosférou, neoľutujete.

Aká by to bola dovolenka pri mori, keby si v ňom nezaplávame a neoddýchneme na pláži. Slovinsko ponúka kamenisté pláže s pozvoľným vstupom do mora, ale aj vymurované so schodíkmi a rebríkmi, vďaka ktorým vojdete priamo do hlbokej vody ako v bazéne. Severná časť jadranského mora je chladnejšia, ale v horúci letný deň je voda osviežujúca. Zároveň je čistá a priezračná, so zaujímavým podmorským životom. Na hladine však tiež čo to uvidíte, najmä cez víkendy je panoráma doslova posiata kotviacimi jachtami, ale denne sa na nej premávajú aj ľudia na doskách a sledujú život pod hladinou. Aj keď sú milovníci piesočnatých pláži teraz možno sklamaní, Slovinské pláže určite stoja za návštevu.

Pokiaľ sa chcete na atmosféru v spomínaných mestečkách pozrieť mojimi očami, sledujte The Inspirassion aj naďalej. Už v ďalšom článku vám ich predstavím o čosi viac.    

Strávili ste nezabudnuteľnú dovolenku na mieste, o ktorom by ste chceli povedať aj ostatným? Kontaktujte ma na alzbeta@theinspirassion.com.