Stále populárnejší rustikálny štýl

08.05.2017

Hlavná myšlienka rustikálnej svadby plne vystihuje význam tohto slova. Vidiecke, ľudové, sedliacke. Ide o prepojenie tradícií, prírody, rustikálnych priestorov a vintage dekorácií. Na Slovensku, kde ľudové zvyky a tradície ovplyvňovali životy našich predkov, je svadba v rustikálnom štýle správna voľba. Zariadiť takúto svadbu nemusí byť iba ekonomicky výhodné, ale zároveň elegantné a krásne. Inšpirujte sa.

Nájsť vhodný priestor pre rustikálnu svadbu sa môže zdať na prvý pohľad ťažké. Pokiaľ máte vo svojom okolí ošarpanú starú budovu, či už starý mlyn alebo drevenú stodolu, máte vyhraté. Stoly však môžete rozmiestniť aj pod holým nebom, v záhrade či vinici. Ak však taký priestor nemáte, alebo svadba v prírode nie je pre vás to pravé, nezúfajte. Vhodne zvolenými doplnkami dosiahnete rustikálny štýl takmer všade.

Najzákladnejšími prvkami sú juta, čipka a drevo, ktoré môžete kombinovať s rôznymi prírodnými materiálmi. Pokiaľ ich doplníte biely obrusom, po stole rozložíte množstvo sviečok, napríklad v hand made svietnikoch alebo na drevených doskách, vytvoríte jednoduchý, ale zároveň štýlový vzhľad. Veľký podieľ na atmosfére svadby má práve osvetlenie. Pomocou rozvešaných svetelných reťazí, s množstvom malých žiaroviek, dosiahnete žiadaný romantický efekt.

Dizajn Freepik

Často počúvam od kamarátiek, že si chcú svadobnú výzdobu zariadiť sami. Chápem, aj ja som sa do značnej miery podieľala na tej našej. V prípade rustikálnej svadby je tu obrovský priestor práve pre kreatívne nevesty. A vôbec to nemusí byť zložité. Zo zaváraninových pohárov ľahko vyrobíte svietniky alebo vázy, stačí ich obaliť jutou, čipkou prípadne kombináciou obidvoch. Príbor previažte špagátikom, k servítke zas priviažte zelenú vetvičku. 

Taktiež môžete vyrobiť a rozmiestniť rôzne tabule a značenia. Hostí nech víta drevená paleta, ktorá poslúži aj ako tabuľa so zasadacím poriadkom. Alebo na tento účel využite staré zrkadlo. Svoje miesto určite nájdu staré okenné rámy, rôzny vintage nábytok, starý bicykel, koleso z voza, drevené bedničky, ale aj krajkové záclony, biele háčkované dečky či prútené dekorácie.

Súčasťou každej svadobnej výzdoby sú kvety, vďaka ktorým svadobný stôl získava ten správny rozmer. Rustikálny štýl by nemal pôsobiť výstredne, ale ani úplne uhladene. Možno uprednostňujete decentné tóny kvetov, ale nič nepokazia ani farebné kvetinové dekorácie. V prípade rustikálnej svadby máte široké možnosti. Svadobný stôl však môžete ozdobiť aj voňavými bylinkami a čerstvým ovocím. Ak chcete zakomponovať niečo, čo na svadbách nevidíme bežne, siahnite po sušených kvetoch. 

V prípade kvetov nesmieme zabudnúť na najdôležitejší doplnok nevesty, ktorým je svadobná kytica. Vôbec ju nemusíte ladiť s ostatnou kvetinovou výzdobou. Originálne pôsobia kytice zložené z rôznych druhov kvetov doplnené zeleňou, ale aj jemné sedmokrásky v kombinácii so šípovými ružami. 

Na žiadnej svadbe nechýba svadobná torta. V prípade rustikálnej svadby je dobrou voľbou naked torta. Torta, ktorá vyzerá tak neupravene a prirodzene, že nikde neplatí to známe v jednoduchosti je krása viac ako tu. Naked torta nevyžaduje žiadne prehnané zdobenie. Úplne postačí lesné ovocie alebo kvety. Pokiaľ predsalen uprednostníte niečo tradičnejšie, vsaďte na jednoduchú bielu alebo béžovú polevu. Pre dosiahnutie toho správneho efektu servírujte tortu na drevenej doske. 

Svadobné torty Sweet cakes bakery

A ako s týmto všetkým zladiť nevestu so ženíchom? Ústredným prvkom svadobných šiat by určite mali byť kvety. Či už v podobe čipky, vďaka ktorej budete zároveň vyzerať jemne a romanticky, ale zaujímavým oživením môže byť aj farebná výšivka. Nevestin look dopĺňa vhodne zvolený účes, ktorý v tomto prípade môže pôsobiť aj trošku strapato. Neposlušné pramene sú priam vítané. 

Muži majú tiež široké možnosti. Potešia sa aj tí, ktorí uprednostnia oblek pred niečím menej formálnym, ale aj tí, ktorým vyhovuje ležérny štýl. Vhodnou farbou je béžová, ale nepokazia nič ani čiernou, šedou či stále populárnou modrou. Najčastejšími pánskymi doplnkami sú traky a motýlik, kľudne však môžu siahnuť po kravate. Super budú vyzerať aj ak namiesto trakov zvolia vestu vo farbe nohavíc a doplnia ju košeľou, ktorá nutne ani nemusí byť biela.

Dizajn a značka Chana Marelus

Dizajn a značka Anya Fleet

Rustikálny štýl mieša formálne s neformálnym a v dnešnej dobe láka stále viac a viac párov. Pokiaľ k nim patríte aj vy, navštívte Pinterest TheInspirassion, kde nájdete ešte viac inšpirácií.

Pripravujete alebo máte za sebou svadbu a chceli by ste sa s nami podeliť o vaše skúsenosti a nápady? Kontaktujte ma na alzbeta@theinspirassion.com.