Stanka a Tomáš

26.10.2017

Hľadali miesto, ktoré má atmosféru. Drevená sála s prvkami kameňa je krásna sama o sebe, ale zlaté doplnky s množstvom malých svetielok jemne zvýraznili jej čaro. Dve lipy vyrastajúce z terasy v sebe nesú symbol, o ktorom Stanka s Tomášom možno ani netušili. Symbol lásky, ktorý sa práve vďaka srdcovitému tvaru listu spája s lipou je prvý znak toho, že vybrali správne. Aké boli svadobné prípravy a ako si užili svadobný deň? Dočítate sa v rozhovore s nevestou Stankou. 

Povedz nám niečo o vás, ako dlho sa poznáte? Ako si spomínaš na vaše začiatky? 

Volám sa Stanka a môj už teraz manžel sa volá Tomáš. Sme spolu deväť rokov plus vyše dva mesiace manželia. Spoznali sme sa na kúpalisku, kedže sme boli kolegovia, plavčíci. Vlastne sme sa poznali len 4-5 dní a od vtedy sme spolu. Prešli sme si vysokou školou, letnými brigádami, Tomášovými hokejovými aktivitami, čo bolo dosť náročné hlavne cez víkendy, keď sme chceli tráviť spolu voľný čas. Nie vždy to bolo ružové, ale preskákali sme si toho asi dosť a hlavne sme vydržali.

Ako ste sa zasnúbili? Prekvapilo ťa to, alebo si to už čakala? 

Zasnúbili sme sa na Vianoce 24.12.2016. Mala som také zmiešané pocity, očakávala som to, aj keď manžel si myslí, ako dobre vie tajiť veci. Z nášho interného humoru začal o vianočnom darčeku rozprávať inak ako vždy, takže tušenie som mala hneď. Vedela som, že zásnuby plánujú aj u sestry, ale držala som tajomstvo a nemohla som to nikomu povedať, aby som nepokazila radosť a náhodou si to nerozmyslel niekto :) Vždy som si predstavovala romantické zásnuby s prekvapením. Síce naše také neboli, ale boli "naše". Videla som jeho nervozitu, boli tam slzičky aj smiech. Nevedeli sme čo bude ďalej, čo máme robiť, ale hlavne sa tešili rodičia. A aby som nezabudla, samozrejme bolo aj pokľaknutie.

Kedy ste začali s prípravami a čo ste zabezpečili ako prvé? 

S prípravami sme myslím začali v januári, rozhodovali sme sa pre dátum a najdôležitejšie bolo nájsť voľné miesto, ktoré by sa nám páčilo, malo dostatočnú kapacitu a nejakú atmosféru. Vedeli sme, že chceme letnú svadbu, s množstvom ľudí a skvelou zábavou. Prvý nápad bola Stodola na Ľubianke, ale bohužiaľ všetky termíny boli obsadené. Kultúrne domy boli zavrhnuté mojim manželom, kedže tiež mal inú predstavu. Stanovili sme si, že skúsime ešte pár zariadení kontaktovať a ak by náhodou nič nebolo voľné v roku 2017, presunieme to na rok 2018. Dostali sme odporúčanie od kamarátov na svadbu v piatok, že je veľmi dobré mať po svadbe ešte víkend na prebratie sa. Jedinú kapelu, ktorú sme chceli na svadbe boli OK band, preto boli medzi prvými, s ktorými sme komunikovali. Manžel vybavoval termíny v reštaurácií Meridiana Bojnice, kde sme po príchode zostali očarení a naraz sme povedali, áno toto je to miesto. Určili sme si dátumy 11. august alebo 18. august 2017. Reštaurácia aj kapela mali voľný termín 11. augusta, tak bolo rozhodnuté. Zákusky sme nemuseli hľadať vôbec, kedže Tomášova mamina vlastní cukrárenskú výrobu, tam sme si boli istí, že to bude všetko výborné a podľa nás. Ktorá nevesta si môže sama vyzdobiť svadobnú tortu ako ja? :) Výzdoba bola jasná voľba na Catering 5S, Barborka so Slávkou a ich firmou splnili náš sen. 

Mali ste na svadbe nejaké hand made kúsky, ktoré ste si vyrobili vy sami? Čo si si na prípravách najviac užila? Čo vám zabralo najviac energie?

Handmade výrobky boli, aj keď nie toľko, čo som si naplánovala, ale niečo sa podarilo. Vysnívaný štýl výzdoby zdobili zlaté fľaše namiesto váz na kvety. Tie som si robila sama s pomocou ocina. Oznámenia aj menovky sme mali od úžasnej Katky ktorú som našla pod menom Scrapymania na Sashe.sk. Tie som nalepila na drevené paličky aby som ich mohla zastrknúť do kvetináčov s minisukulentmi. To bol nápad, ktorý som videla na Pintereste a hneď nám zapasoval do predstavy. Barborka mi zohnala krásne sukulenty, len ja som im chcela dať ešte inú podobu, takže každý jeden sme s pomocou sestier zabalili do hnedého papiera. Veľmi som nerozmýšľala, keď som si pred tým dala spraviť svadobné nechty a takúto piplavú robotu som si nechala na koniec. Ale vďaka sestrám sme to asi tak za 5-6 hodín zvládli. Podobne dlho som sa zabavili aj s etiketami na fľašky. Pre detičky som nachystala vrecko so sladkosťami v tvare zajaca, takže mohli skúmať, čo dostali. Posledné handmade kúsky boli pierka pre hostí, s ktorými mi prišli pomôcť kamarátky s deťmi a bola z toho príjemná, hlučná streda s koštovkou svadobnej pálenky. Najviac som si užila tie začiatky, hľadanie inšpirácie, tvorenie "mojich" tabuliek na všetko. Ako som sa tešila, že nám to pekne ide, bez problémov a tešila sa z každého nového balíčka ktorý prišiel. Oberalo ma o energiu presvedčiť pár členov, že radi by sme si to spravili sami, podľa nás a keď budeme potrebovať pomoc, tak povieme, alebo tie vety typu toto by sa malo, toto musíš, takto to musí byť. No proste čo by povedali ostatní a to ma veľmi štvalo. Ale nakoniec sme to všetci zvládli bez ujmy. Úplne najhoršia vec, bola zasadací poriadok :)

Mali ste jasnú predstavu o štýle svadby, alebo ste začali hľadať inšpirácie až po zásnubách? Zhodli ste sa hneď, alebo ste museli robiť kompromisy? Zapájal sa do príprav aj ženích? 

Tým, že som už na pár svadbách bola, keďže v mojom okolí v posledných 2 rokoch nastal svadobný boom, alebo som niečím prispela k výzdobe svadieb a osláv, tak tým viac ma zaujímali nové trendy. Pri preberaní predstáv s Barborkou, sme sa zhodli, že vie, aké dva štýly som si asi vybrala, ale určite som si podľa nej vybrala ten jednoduchší a mala pravdu. Bol to greenery štýl, kombinovaný so zlatou. Naša sála bola dreveno - kamenná s nádhernou terasou, z ktorej vyrastali dve lipy. Stoly boli drevené s bielou štruktúrou, takže obrusy by boli zbytočné. Hneď som vedela, že chcem stredom biely tyl a pás z eukalyptov, doplnený zlatými fľašami rozdielnych tvarov a veľkostí, v ktorých budú rôzne kvety. Stoličky sme mali tak isto zlaté a zadnú stenu nám Barborka nádherne vyzdobila. Manželovi som ukázala všetky nápady, odsúhlasil, ale vedel, že by ohľadne výzdoby nemal šancu mi protirečiť. :) Možno sa bál aby som to neprehnala a nezakryla tak krásny priestor, ale bol spokojný aj on. Zapájal sa do príprav, komunikoval s dodávateľmi, rozvážal výslužky v chladiarenskom aute cez 3 okresy, nosil, zháňal, ubytovával hostí, veľmi pomáhal. Určite boli aj hlučnejšie výmeny názorov, ale to sa asi bez toho nedá. Urobili sme kompromisy, aby to bol úžasný deň pre všetkých.

Ako si vyberala svadobné šaty? Koľko modelov si mala na sebe a koľko salónov si navštívila? Kto ti pomohol vybrať tie pravé? 

Takže šaty sú kapitola sama o sebe, keďže moja predstava bola byť iná. Žiadne ťažké, princeznovské šaty nepripadali do úvahy a išla som si za tým svojim. Mali to byť šaty zaujímavé, ľahké, s odhaleným chrbtom, možno na špagetové ramienka. Vybrala som si pár modelov v 6 salónoch, ale nakoniec som bola len v 5. Prvá cesta bola s kamarátkou Miškou do salónu Zoja v Trenčíne. Ona si tam našla tie svoje pravé, ale ja nie. Ďalšia cesta bola s kamarátkou Nikol opäť do Trenčína, do salónu WEM, očarená šatami, ich kvalitou, ale aj cenou, ktorá bola dosť vysoká. Vybrali sme jedny favoritky, ktoré boli úplné odlišné od zadania, pretože boli obtiahnuté na telo, ale cítila som sa v nich krásna. Ďalej sme boli v salóne Wedding Avenue, kde bola veľmi príjemná slečna a chápala, že hľadám niečo iné, ale nenašli sme. Na ďalší deň sme cestovali do Bratislavy s maminou a kamarátkou Miškou do salóna El. Krásny výber šiat, podala som pani môj zoznam a začali sme skúšať. Našla som šaty podľa mojich predstáv, ale nestihla som sa v nich ani vyfotiť, nakoľko sa mi špagetové ramienka po pár sekundách zarezali a hneď som ich musela zrušiť. Bolo po nápade. Potom som skúsila kombináciu čipkovaného body a veľmi zaujímavej, ale veľkej sukne. Vraj mi zažiarili oči, keď som si ich obliekla, ale ešte som chcela skúsiť šaty Meryl a tie sadli ako uliate. Dilema nastala, kedže som mala pred sebou ešte jeden salón, kde boli len jediné ktoré som si chcela vyskúšať. Mix v hlave, úzke šaty, veľké šaty, biele, krémové, alebo hľadať ďalej. Pani mi povedala, že úzke šaty sú tiež krásne, ale také si môžem dať aj na ples, väčšie svadobné už asi nikde a aby som neľutovala. Mala pravdu. Zarezervovala som si dvoje a musela som sa medzi nimi do pondelka rozhodnúť. Volala som tam trikrát a dvakrát som zmenila finálny výber. :) Myslím, že celkovo som vyskúšala určite viac ako 40 šiat.

Aký bol váš svadobný deň? 

Náš svadobný deň bol presne ten vysnený. Aj keď deň pred svadbou som si večer poplakala, lebo som sa zneistila, že šaty mi nie sú dobré a vypadlo nám ubytovanie pre zahraničných hostí, všade bola nervozita, my sme boli rozlietaní, nočné búrky nám zlomili párty stan na dvore, v deň svadby bolo okolo 35 stupňov, ale aj napriek všetkému sme to zvládli. Od rána všetci pomáhali a robili, ja som ráno bežala ešte do mesta po zákusky, keď som prišla už ma čakala fotografka Katka a vizážistka Peťka a išlo sa na to. Prekvapilo ma, že všetci vraveli, len si to uži, lebo to ide strašne rýchlo. Mne to neprišlo rýchlo, skôr naopak. Myslela som, že budeme mať stres v kostole, ale nie, bol tak pokoj, taká zvláštna atmosféra ku ktorej isto prispel aj pán farár svojimi žartami. 

Zopakovali by ste si ho?

O 7 ráno, keď sme odchádzali na druhý deň zo svadby, som vravela, že nie, už by som si to nezopakovala, ale s odstupom času, keď už sme tú únavu dospali tak isto by sme brali repete. 

Ktorý z momentov svadobného dňa je pre vás ten top?

Z top momentov svadobného dňa pre mňa je, keď mi Tomáš podával kyticu a prvý krát ma uvidel, potom určite spoločné áno a za tým sú isto úsmevné prípady na ktoré stále spomíname. Sú to naši miništranti - kamaráti ktorí nás prekvapili, čo nevedeli ani oni sami, že tam budú, vstup do vyzdobenej sály, tá atmosféra keď celá sála skákala na parkete na skladbu Hej sokoly, pár prasknutých nohavíc u hostí. Na to, že každý ma oslovoval nevesta, ale zvykla som si rýchlo :) Čerešničkou na torte bolo čepčenie od súboru Sielnica Lazany.

Vaša svadobná hostina sa odohrávala na nádhernom mieste. Podľa čoho ste miesto vyberali? 

Miesto sme vyberali z dostupných možností, ktoré mali voľný termín a očarilo nás ako som spomínala vyššie. Bála som sa, že taká lokalita bude nad naše možnosti, a že určite budú chcieť všetko pripraviť sami, ale opak bol pravdou. Slečna manažérka nám vyšla v ústrety vo všetkom, nerobili s ničím problém, výborná komunikácia. Jedlo bolo skvelé, personál tak ochotní, že všetci si chválili. Nakoľko po nás v sobotu tam nebola akcia a ani kapela nemala ďalšie povinnosti, nikto nás nesúril domov a aj keď nás zastihla ranná búrka zostali sme až do rána do 7. 

Na svadbe ste mali aj cudzincov. Prispôsobovali ste tomu aj svadobný deň? 

Na svadbe sme mali kamarátov a známych z Rakúska. Snažili sme sa im vytvoriť pohodlie, aby boli blízko pri nás a necítili sa na vedľajšej koľaji. Kedže tam nie je takýmto zvykom robiť svadby ako u nás, mali obavy keď sem išli, ale boli očarovaní. Boli aj na odobierke u ženícha a už tam videli, že asi to bude dobrá párty. Chcú sa ešte vrátiť, pretože sa im na Slovensku veľmi páčilo. Strávili u nás 3 dni, vždy keď ich stretneme, tak nám vravia, aké to bolo úžasne. Nechápali koľko jedla, zákuskov, zvykov a hlavne koľko ľudí bolo na svadbe. Aj keď nepoznali veľa piesní, nebránilo im to vyskásať sa na parkete s nami a Hej sokoly majú vryté do pamäte :)  

Prekvapilo ťa niečo? Niečo čo išlo hladko aj napriek obávam alebo práve naopak, jednoduchá vec na ktorú si nakoniec potrebovala veľa času? 

Prekvapilo ma, že všetko od prvých príprav išlo hladko a pokazilo sa pár vecí až deň pred svadbou, ktoré som nemala ako ovplyvniť. Potrebovala som, aby mal štvrtok 48 hodín, aby som mala 3 autá, tlačiareň, internet po ruke, ale nedalo sa. Veľa času zabral zasadací poriadok, naozaj.

Je niečo, čo by si urobila inak? Čo by si poradila budúcim nevestám? 

Čo by som urobila inak? Prvá vec, asi sa lepšie pred tým vyspala :) Alebo viac sa venovala hosťom. Inak iba pár maličkostí, ako to, že som nestihla vytlačiť spoločné fotky a rozmiestniť ich na terase, že nám sfúkli balóny ktoré mali byť okolo terasy, že sme zabudli na kúpené prskavky a posledná vec, že už som nezvládla fotenie na terase pri svetielkach, z čoho by isto boli nádherné fotky, ale išla som si radšej užívať. Inak vôbec nič neľutujeme, bolo to presne také, alebo aj krajšie ako sme chceli, tá atmosféra ktorú tam rodina, priatelia a známi vytvorili sa nedá tak ľahko opísať. Odporučiť ostatným nevestám môžem asi len toľko - nestresujte sa. Tú svadbu nerobíte preto, aby boli ostatní spokojní ale pre seba. Vždy sa nájde niekto, kto to ohundre, reči nie je tamto, toto, alebo pije iný druh alkoholu, chce aby svadba bola v sobotu a nie v piatok. Ale tie krásne reakcie po svadbe, to všetko vynulujú a vy viete, že tá snaha sa oplatila. Treba si to užiť a robiť kompromisy.     

fotogaléria

dodávatelia

Svadobný obrad Rímskokatolícky kostol sv. Dominika Sávia v Pažiti | Miesto hostiny reštaurácia Meridiana Bojnice | Hudba OK band | Starejší Marek Vajda | Svadobná výzdoba Catering 5S | Svadobná kytica a  kvetinová výzdoba Catering 5S, Barborka Súlovská | Candy stôl Catering 5SObrúčky KAMEA Trenčín | Fotograf Katarína Kopálová Komžíková | Zákusky Cukrárenská výroba Alena Majerčíková | Svadobné oznámenia a iné tlačoviny Scrapymania Sashe.sk | Outfit nevesty Svadobné šaty El- Bratislava | Náušnice Mariee Design |  Topánky  Vogel Rakúsko, ConverseDoplnky a popolnočné šaty butik v Europa, Banská Bystrica | Make up a vlasy  Petra Némethová | Nechtový dizajn nechtové štúdio Nikol, pedikúra JanaOutfit ženícha Svadobný Oblek a košeľa Hugo Boss | Košele ETERNA, Bánovce nad Bebravou | Topánky ALDO, Bratislava | Fľaše na výslužky Bricol | Etikety na fľaše DEPINGO Sashe.sk | Alkohol Domáca slivovica Pálenica Krásno | Víno Radoslav Čangel Partizánske | Folklórny súbor na Začepčenie nevesty Sielnica Lazany | Autobusová preprava: STAŇOR | Spev a hudobný doprovod v kostole: p. Kráľová, p. Ševcová, Romanka Hýroššová 

... ďakujeme, Stanka a Tomáš

Pripravujete alebo máte za sebou svadbu a chceli by ste sa s nami podeliť o vaše skúsenosti a nápady? Kontaktujte ma na alzbeta@theinspirassion.com.