Sviatočné stolovanie ako z rozprávky

Každý rok si už od leta predstavujem, ako vianočný stromček rozžiari obývačku. Všetko stíchne a pod nohami bude vŕzgať sneh. Sadneme si za spoločný stôl a za oknami budú poletovať snehové vločky. Aj keď je sneh počas Vianoc žiaľ už len peknou spomienkou, tento rok sa počas štedrej večere skutočne rozsnežilo.

Spoločné chvíľky pri pekne prestretom sviatočnom stole majú pre mňa obrovské čaro. Pri rozhovore a dobrom jedle strávime vždy pekný čas. Nielen na Štedrý večer. A pokiaľ slávnostne prestretý stôl zdôrazní atmosféru stolovania, moja radosť je ešte väčšia. No a kedy, ak nie na Vianoce, by sme si mali dať na prestieraní záležať.

Keď sa obzriem späť, som spokojná. Myslím, že sa mi na stole podarilo vytvoriť Vianočné ľadové kráľovstvo presne podľa mojich predstáv. Prvotný zámer s bielym obrusom som pár dní pred Vianocami vymenila za nadčasovú šedú s jemným modrým nádychom. Tradičné ihličie oživili biele konáriky a prútie. Jemnosť vyhrala nad extravaganciou. 

Jednoduché riešenie s noblesou

Všetky použité prvky som mala doma, alebo som ich vyrobila. Obrus v neutrálnej šedo modrej nájde využitie pri hocijakej príležitosti a už dlhšie patrí k mojim obľúbeným. Konáriky prinesené z prechádzky stačilo natrieť bielou farbou, jemne posypať flitrami a umiestniť do bielej vázy. Jemne oživili aj svietnik z ihličia uprostred stola. Bavlnené obrúsky majú pri našom stolovaní už čestné miesto. Doplnila som ich dokonalými zimnými prstienkami od mamy. 

Bielu obedovú súpravu používame síce bežne, ale s ostatnými doplnkami výnimočnosťou za celým prevedením vôbec nezaostávala. Celý výsledok na mňa pôsobil veľmi jemne a ukľudňujúco, zimne ale zároveň vďaka rozžiarenej svieci uprostred stola hrial pri srdci.  

Keďže v našej rodine trávime posledný večer v roku pri slávnostnej večeri, sviatočné prestieranie nemohlo chýbať ani na Silvestra. Bol to hektický deň a aj napriek tomu, že tvrdím, že stolovať s obrusom môžeme každý deň, tento rok sa mi to práve na Silvestra nepodarilo. Pri rozkladaní tanierov mi padli oči na parapetnú dosku a na prútený veniec, ktorý tam má niekoľko mesiacov svoje miesto. Za chvíľu bol uložený v strede stola, čím získal novú úlohu a celé prevedenie stola nový, neplánovaný, rozmer. 

Najkrajšie sviatky v roku si užívam plným dúškom. Vždy sa snažím načerpať čo najviac energie z týchto pomalých rodinných dní. Ubehnú veľmi rýchlo, ale spomienky pretrvávajú po celý rok. Aj vďaka fotografiám, ktoré poctivo zakladám do albumu. Pokiaľ vás ľadové kráľovstvo #theinspirassion zaujalo, inšpirujte sa pri najbližšej zimnej oslave alebo počas nasledujúcich Vianoc. Budem rada, ak sa potom so mnou podelíte o vaše fotografie. Želám vám, aby ste v roku 2019 zažili veľa krásnych spoločných chvíľ (nielen) pri pekne prestretom stole!

Alžbeta