Úvod k stolovaniu

02.05.2017

Pozvali ste pár priateľov na večeru, alebo pripravujete slávnostnú večeru vo dvojici? Je pochopiteľné, že okrem vynikajúceho jedla chcete zapôsobiť aj pekne prestretým stolom. Pri dobre zvolených drobnostiach môže aj bežná hostina pôsobiť výnimočne. Ale ako zvoliť správne prestieranie, aby očarilo, ale zároveň splnilo svoj účel?  

Základom stolovania je jedálenská súprava, ktorá je súčasťou každej kuchyne. Nemusí byť ani porcelánová, aby dokázala zaujať. Aj bežne používané veci môžu v kombinácii s rôznymi detailami vyčarovať krásny stôl. Dobre prestretý stôl sa podieľa na celkovej atmosfére stretnutia, a preto je na začiatok najdôležitejšie stanoviť si, čo chcete dosiahnuť. Ujasniť si celkový štýl stolovania. Premyslieť si, čo všetko sa nájde u vás doma a ako by sa to dalo skombinovať. Pokiaľ sa nad tým vopred zamyslíte, neprekvapí vás ak bude niečo chýbať. Ľahko to dokúpite, prípadne vyrobíte. 

Osobitnú úlohu pri úprave stola majú sviečky, ktoré dokážu vytvoriť tú správnu atmosféru nielen večer, ale aj pri dennom svetle. Myslite však na to, že aromatické sviečky nie sú vhodné v prípade, ak servírujete jedlo. Vône by sa mohli pomiešať a vy by ste dosiahli práve opačný efekt. Vo večerných hodinách môžete kombinovať umelé osvetlenia so sviečkami, čím vytvoríte teplú a útulnú atmosféru a hostia sa budú cítiť príjemne. Pokiaľ chcete byť originálna, skombinujte sviečky so svetelnou reťazou, kľudne aj vianočnou.  

V prípade slávnostného stolovania určite nezabudnite na obrus. Je prvým krokom k dosiahnutiu slávnostného vzhľadu, ale zároveň jedným z pravidiel etikety stolovania. Príbor uložte tradičným spôsobom tak pri organizovaní formálneho ako aj neformálneho stretnutia. Pokiaľ podávate viac chodov, príbor položený na vonkajšej strane je určený na predjedlo, s ďalším chodom postupujete smerom k tanieru. Lyžičku či vidličku na dezert uložte nad tanier. Poháre na nápoje ukladajte na pravú stranu od taniera. 

Hostí môžete prekvapiť malým darčekom, ktorý bude súčasťou prestierania. Či pôjde o kvet položený na tanieri, kreatívnu menovku v podobe fotografie, alebo maličkosť dopĺňajúcu tému stolovania, určite vyčaríte úsmev na tvárach vašich priateľov. Zároveň im zostane pekná spomienka na zorganizované posedenie. 

Inšpirácií je veľa a môžete využiť takmer čokoľvek. Či už je to odložený čajový servis po babičke, farebná stuha, kvet odtrhnutý v záhrade. Pokiaľ plánujete hostiť častejšie, založte si knihu stolovania. Môžete ju viesť v písanej forme, alebo formou fotografií a zároveň si zapisovať kto sa hostiny zúčastnil. Takto si môžete zrealizované nápady odkladať a pri ďalšej príležitosti iba obmieňať. Či už vybriete iný obrus, zvolíte novú farebnú kombináciu, vymeníte vysoké sviečky za čajové, alebo inak poskladáte obrúsok. Niekedy stačí naozaj málo a prestretý stôl získa celkom nový rozmer. 

Pre viac zaujímavých nápadov a spôsobov prestierania na rôzne príležitosti navštívte Pinterest TheInspirassion.