Search
  • Alžbeta

Aký bude náš dom

Updated: Mar 7

Vždy sa nám páčili luxusné moderné vily s veľkými oknami, presklenýni stenami a rovnými strechami. Je pravda, že na Slovensku nájdeme mix rôznych štýlov, ale nie som si istá, či je to cesta, ktorou by sa mala naša architektúra uberať. Častokrát nás ovplyvní to, čo sme niekde videli. V zahraničí, na internete, v časopise. Na rozširovaní obzorov nie je nič zlé, ale pred realizáciou chýba úvaha ako bude niečo tak odlišné pôsobiť v domácom prostredí. 


Podľa mňa je smutné, že sa zo Slovenska vytráca ľudová architektúra. Osobne sa mi najviac páčia staré domy s dlhým úzkym chodníkom pozdĺž domu a svetlou verandou s veľkými oknami. Najradšej by som bývala práve v takej chalúpke. Popri chodníku do domu by rástli kvety, spod strechy by viseli drevené alebo prútené dekorácie a pred dverami by bola lavička plná vankúšov. Čo nie je však môže byť, aspoň čiastočne.


Páčia sa mi jednoliate ulice, a preto sme po krátkej úvahe vymenili modernú vilu za praktický bungalov. Keďže sa náš pozemok nachádza v pôvodnej časti obce, nechceli sme pôsobiť výstredne a zároveň ísť proti nášmu presvedčeniu a narušiť architektúru ulice. 


Interiér domu bude možno pre našu lokalitu netypický. Páči sa mi vidiecky štýl, ktorý je na jednej strane v súčasnosti populárny, ale na tej druhej, v dobe keď zoženiete všetko na čo si len spomeniete, sa dá veľmi ľahko prekombinovať. Môj plán je postaviť sa k tomu moderne, s nadhľadom, vytvoriť niečo nadčasové čo bude zároveň ladiť aj s exteriérom. Milujem leto a dovolenky pri mori, a preto si chcem túto atmosféru priniesť aj domov. Prekročiť prah domu, zacítiť ten svieži vánok, vychutnávať si siestu v súkromí a zároveň môcť vyjsť do záhrady plnej kvetov a drevín (a z terasy skočiť rovno do bazéna :).


Interiérom som sa začala zaoberať hneď ako sme sa pre dom rozhodli. Ešte pred finálnym výberom projektu. Bol to akýsi únik z nie práve jednoduchej reality. Na niekoho môžem kvôli tomu pôsobiť ako z iného sveta, ale nevadí mi to, som to proste ja. Nechcem nič nepremyslené a množstvo času, ktoré mám, mi príde ako obrovská výhoda. Pôvodne som chcela návrh riešiť s interiérovým dizajnérom, ale rozmyslela som si to. Prečo a ako k tomu pristupujem vám však napíšem nabudúce. Tak sledujte ďalej, možno sa aj vy inšpirujete.

43 views
  • White Facebook Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Instagram Icon

theinspirassion newsletter

©2019 by theinspirassion.

Design by Compote.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now