Search
  • Alžbeta

Provensálsko mojimi očami

Updated: Mar 7

Provensálsko nie je len kraj levandule. Je zároveň aj oblasť Stredozemného mora s množstvom kúzelných prímorských mestečiek. A presne táto kombinácia vo mne už dlhší čas rezonuje. Patria k nemu aj pestré látky, maľovaná keramika, jemná vôňa mydla a čipka. Keď sa povie Provence, vyvoláva to vo mne pocity romantiky a príťažlivej atmosféry. Provence v skratke láka na oddych.

V predchádzajúcom byte nám najdlhšie trvalo zariadiť spálňu. Viac ako dva roky sme nemali posteľ, ako úložný priestor nám stačila jedna vstavaná skriňa. Nič sa mi nepáčilo, hľadala som štýl, ktorý by ma zaujal až som našla nábytok s príznačným názvom Provensal. Už na prvý pohľad bolo jasné, že ide o kvalitné masívne kúsky a tak sme viac neváhali a nábytok objednali. Po dlhých týždňoch čakania nám spálňu konečne priviezli domov a byt získal úplne iný rozmer. Bola vo veľkom kontraste s inými časťami nášho bytu a vždy, keď som prechádzala okolo, som do nej nazrela. Podvedome som sa začala viac zaujímať o provensálske bývanie a sledovať inšpirácie na vidiecky interiér vo všeobecnosti.

Provensálsko je preslávené levanduľovými poliami, a preto k nemu levanduľa neodmysliteľne patrí. Ja som však z tých, ktorí majú radi neokukané a tak som o tomto štýle začala študovať viac. Už akosi automaticky vyhľadávam informácie v angličtine, nielen na pintereste ale aj cez google, pretože po prečítaní pár článkov v slovenskom jazyku (google ich vyhodí viac než dosť, vyskúšajte) som si uvedomila, že čítam dookola o tom istom a obrázky si boli tiež (asi) náhodne podobné.

Keď prišlo definitívne rozhodnutie pre stavbu domu, začala som sa aj o Provensálsko zaujímať hlbšie. Náhodou som objavila knihu Provensalsky styl - Umění bydlet a žít (Karolína Hornová), ktorá mi odhalila nielen históriu tohto regiónu ale najmä rôzne podoby, ktoré sa za týmto štýlom skrývajú. Provence môže byť totiž tak vidiecky, ako zámocký, ale aj bohémsky. Osobne si myslím, že do zariaďovania treba vložiť svoju dušu, ale zároveň sa treba držať istých prvkov, ak chceme dať nášmu príbytku konkrétny prívlastok. Vybrať si jednu charakteristickú črtu a určiť si ju ako hlavnú liniu, ktorou sa budeme riadiť. Aspoň tak to robím ja. Niekto sa rozhodne pre mix štýlov, farieb, doplnkov a finálny efekt mu vyhovuje, ja preferujem skôr jednoliaty výsledok.

Dom nie je na pár rokov, je navždy a chcem sa v ňom cítiť dobre aj o dekádu, dve, tri. Preto mám v hlave jednu podmienku - aby bol nadčasový. Aby som dokázala vymeniť doplnky, keď ma začne nudiť (určite to raz príde), ale aby som netúžila po výmene celého zariadenia len preto, že ho nedokážem tvarovať. Ako som sa teda rozhodla riešiť nás interiér?

Interiér bude vidiecky s prevažne rustikálnym bielym nábytkom. K Provence patria prírodné materiály ako drevo a kameň, ale aj kov. Kde sa bude dať, vsadíme práve na tieto prvky. Keďže beriem ohľad aj na dvoch mužov (môjho života), ktorých sa naše bývanie týka, nechcem ísť honosným zámockým smerom, ale vsadiť na jednoduchšie prvky, kov a čiernu. Svoju romantickú dušu však určite poteším prútenými doplnkami, rôznymi košíkmi, textíliami a kvetmi. Ja som zvedavá na výsledok. Blíži sa to rýchlejšie ako som čakala, ale tá najzaujímavejšia kapitola týmto len začína. A určite bude trvať roky. Čo si o tom všetkom myslíte? Napíšte mi :)

32 views
  • White Facebook Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Instagram Icon

theinspirassion newsletter

©2019 by theinspirassion.

Design by Compote.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now